Від 18 грудня 2018 року в Україні набув чинностіЗакон щодо протидії булінгу № 2657-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)", зокрема, за моральне, або фізичне насильство, агресію, у будь-якій формі каратимуть штрафами.

Він стосується дошкільнят, школярів, студентів профтехнічної освіти та вишів, вчителів у дитсадках та школах, і педагогів у закладах вищої освіти. А також науково-педагогічних працівників та усіх учасників освітнього процесу, батьків у тому числі.

Так, Закон України «Про освіту» доповнено пунктом, яким передбачено, щобулінг (цькування)цедіяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають упсихологічному, фізичному,економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняютьсястосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Крім цього, внесено відповідні доповнення до статей Закону «Про освіту», які визначають права та обов’язки засновника та керівника закладу освіти, педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу здобувачів освіти та їхніх батьків.

Зокрема, передбачено обов’язок засновника закладу освіти вживати заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу.

Керівник закладу освіти має забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:

  • розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видавати рішення про проведення розслідування;
  • забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
  • повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

Передбачено також зобов’язання закладів освіти забезпечувати на своїх веб-сайтах відкритий доступ до правил поведінки здобувача освіти в закладі освіти, плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, порядку подання та розгляду заяв(з дотриманням конфіденційності)про випадки булінгу від здобувачів освіти, їх батьків.

Педагогічні працівники:

мають право назахист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;

зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).

Зміни щодо протидії булінгу внесено також до спеціальних законів «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про вищу освіту».

Запроваджується адміністративна відповідальність за булінг. Так, доповненою статтею 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що булінг (цькування), що вчиняється стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Якщо цькування вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, то штраф становитиме від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

Порядок реагуванняна доведені випадки булінгу (цькування):

1.Якщо комісія, створена для розгляду випадку булінгу (цькування), визнала, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, то керівник навчального закладу в обов’язковому порядку повідомляє про це уповноваженим підрозділам:

- Липецькому відділу поліції України в Харківській області;

-Службі у справах дітей Харківської області.

2.У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції із заявою.

Корисні посилання

План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в КЗ "Глибоківський ЗДО (ясла-садок) "Лелека" на 2021/2022 н.р.

№ з/пЗаходиТермін проведенняВідповідальний
Нормативно-правове забезпечення
1Створення нормативно-правової бази щодо забезпечення запобігання та протидії булінгуупродовж рокудиректор
2Надання інформації батькам, педагогам, розгляд на засіданнях виробничих нарад, оновлення інформації на веб-сайті закладу з проблеми запобігання та протидію булінгуупродовж рокудиректор
3Невідкладне інформування відповідних органів, визначених Законом України від 18.12.2018 № 2657-VIII«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», у разі виявлення випадку булінгуу разі виявлення випадкудиректор
Робота з педагогами та колективом
4Підготовка наказу "Про запобігання булінгу (цькування) у закладі освітидо 31.08.Сорокіна О.А.
5Підготовка наказу "про порядок дій персоналу при зіткненні з випадками булінгу (цькування) в закладі освіти"до 07.09.Сорокіна О.А.
6Проведення круглого столу «Обговорення правил поведінки. Оформлення правил у вигляді наочного стенду"вересеньвихователі
7Тренінг для вихователів щодо запобігання булінгу (цькування) у закладі освітигруденьвихователі
8Інформаційно-просвітницькі заходи з учасниками освітнього процесу з питань запобігання і протидії булінгулютийдиректор
9Вивчення психологічного клімату в педагогічному колективіквітеньдиректор
10Психологічні та соціально-психологічні дослідження за запитами адміністрації, педагогів, працівниківЗа запитомдиректор
Робота з дітьми
11Психологічне вивчення дітей «групи ризику»жовтень-листопаддиректор
12Бесіда «Мої права та обов’язки»груденьПедагоги
13Проведення ранкових зустрічей ("ранкове коло") з метою формування навичок спілкування та мирного вирішення конфліктівгруденьПедагоги
14Імітаційна гра "Якщо тебе ображають"січеньвихователі
15Перегляд та обговорення мультфільму «Жив собі чорний кіт»лютийПедагоги
16Організація виставки малюнків «Ми різні, але рівні»березеньПедагоги
Робота з батьками
17Підготовка пам`ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям.Протягом рокуПедагоги
18Забезпечити консультативну допомогу батькам з питань соціально-правового захисту дошкільників (за потребою)Протягом рокупедагоги
19Розміщення нормативно-правових документів, телефонів довіри на інформаційних стендах та веб-сайті ЗДО для ознайомлення батьківської громадськостівересеньГромадський інспектор
20Семінар-практикум «Школа батьківства» (надання допомоги молодим батькам у побудові батьківсько-дитячих стосунків)жовтень, грудень-лютийдиректор, педагоги
21Складання інформаційних буклетів для батьків (групові батьківські куточки)вересеньвихователі
22Консультація: «Безпечна поведінка дітей в мережі Інтернет"груденьвихователі
23Консультація: «Булінг та кібербулінг"»січеньвихователі
24Педагогічна година: «Булінг: міфи та реальність"квітеньвихователі
Кiлькiсть переглядiв: 454

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.